נתקעת עם פנצ'ר? לא עברת טסט? הצמיג תקול? הגעת למקום הנכון. כבר לא צריך להיות מומחה רכב כדי לטפל בצמיג תקור. לרשותך מנוע השוואת מחירי צמיגים המסייע להחליף צמיגים ברכב בקלות, במהירות ובמחיר המשתלם ביותר. באתר ניתן למצוא הנחות עד כ- 60% הנחה ממחיר המחירון. ניתן לבצע חיפוש על פי סוג הרכב ללא צורך בדגם הצמיג, לאתר את הפנצ'ריה הקרובה ביותר ואת המחיר הזול ביותר. לאחר מציאת הצמיג אותו תרצה לרכוש ניתן להזמינו טלפונית ללא התחייבות, להגיע אל הפנצ'ריה המוצעת ולהרכיבו. התשלום יבוצע בבית העסק, אך ורק בתום הרכבת הצמיג החדש. לא הרכבת? לא שילמת.

למה מסוכן לנסוע עם צמיגים שחוקים?

למה מסוכן לנסוע עם צמיגים שחוקים?
מאת:
מערכת Tires4 - U
תאריך: 2016-09-19 10:57:53

 נסיעה עם צמיגים שחוקים מסוכנת ביותר בשל הפגיעה בבטיחות וחשוב להחליף אותם מדי 3-4 שנים. גלו את הגורמים לשחיקה והיערכו בהתאם.     

 צמיגי רכב נשחקים עקב גורמים שונים, כשהעיקריים ביניהם הם בלאי טבעי בצמיג ישן, יובש לאחר חשיפה ישירה לשמש, שינויי טמפרטורה קיצוניים, אחזקה לא נכונה של הצמיג בתא המטען, או במחסני המוסך ונסיעה במהירות מופרזת. בנוסף, הצמיג, העשוי גומי, עלול להתפורר גם עקב מגע תדיר עם אספלט שחוק ותשתיות עירוניות לא תקינות.

סימני שחיקה מוגברת יופיעו על כתף הצמיג והסוליה. החריצים על צמיג חדש הם עמוקים, וצריכים להישאר בכל עת בעומק של לפחות 2 מ"מ. אם החריצים נשחקו או נעלמו, זהו סימן לשחיקה. בדיקת החריצים מתבצעת על ידי מבט מקרוב או באמצעים מקצועיים. 

במקרה של שחיקה, יש למהר ולהחליף את הצמיג, שכן אי החלפה טומנת בחובה את הסכנות הבאות:

א. שיבוש הקשר בין הרכב לכביש - הצמיג הוא הפריט היחיד שמקשר בין הרכב לכביש, ובכך הוא משפיע ישירות על יציבות הנהיגה. צמיגים שחוקים מפרים את האיזון בין הגלגלים ופוגעים ביכולת של הנהג לשלוט ברכב; הם מאטים משמעותית את קצב הבלימה, הופכים את ההגה לקשה וגוררים גם נזקים מכניים לגלגלים, לשלדה, לפגוש ולקליפרים. 

ב. סכנה לנהג ולסביבתו - צמיג שחוק לא מסוגל לבצע את תפקידו כהלכה והוא נחשב לא תקין. הצמיג השחוק פוגע באחיזת הכביש של הרכב, מה שהופך אותו למסוכן לנהג ולסביבתו. 

למהירות הנסיעה והרגלי הנהיגה שלכם יש השפעה ישירה על הקצב שבו הצמיג יישחק. צמיג ממוצע יכול להחזיק מעמד שנים רבות במהירות של 80 קמ"ש, לעומת מהירות של 100 קמ"ש שמקצרת את חייו ב-15%. מעבר לכך, מהירות נסיעה של 110 קמ"ש תאיץ את הבלאי הטבעי של הצמיג ב-25% ותגרום לשחיקה מוגברת. 

ג. בלימות ופניות – בין השאר, הצמיג מאפשר לרכב לבלום, לפנות או להאיץ כהלכה, וצמיג תקין אמור גם לשמור על נסיעה בקו הנכון ולמנוע זליגה מהנתיב. למעשה, הצמיג מתרגם את פעולת כל המערכות האחרות של הרכב לטובת הפעולה הפיזית של הנסיעה, ושחיקה פוגעת ביכולת התפעול שלו. החשיבות של הצמיג קיימת גם בנסיעה בתוך העיר ובעיקר על כבישים מהירים. 

הבלימות והפניות נפגעות בנסיעה על צמיג שחוק מאחר ולעומק החריצים בסוליה יש השפעה על האחיזה והשליטה ברכב. במשטח רטוב, למשל, תפקידם של החריצים הוא לנקז את המים ובכך לאפשר מגע גדול ככל האפשר בין סוליית הצמיג לבין הכביש. שחיקה גורמת, כאמור,  לחריצים להיות פחות עמוקים, ולכן השליטה ברכב במצבים אלה פוחתת. 

שמירה על לחץ אוויר תקין

בסופו של דבר, שחיקת הצמיגים היא עניין בלתי נמנע, ובכל זאת ניתן להאריך את חיי הצמיג בעזרת תחזוקה נכונה. אחת הפעולות החשובות שניתן לעשות בעניין זה היא שמירה על לחץ האוויר בצמיגים כך שיהיה ברמה התקינה.

לחץ אוויר גבוה מדי בצמיגים גורם לכך שהצמיג יוצר שטח מגע קמור עם הקרקע, בעוד לחץ אוויר נמוך יעשה את ההיפך. כתוצאה מכך, לחץ אוויר גבוה שוחק את מרכז סוליית הצמיג, פוגע בנוחות הנסיעה, מוריד את ביצועי הצמיג בתנאי שטח ופוגע בכושר הבלימה. לעומת זאת, לחץ אוויר נמוך מדי מוריד את יכולת ניקוז המים של הצמיג בפניות, גורם להיגוי קשה ושוחק את כתפי הצמיג במהירות.   

על מנת להימנע מתופעות אלו, יש לשמור על לחצי ניפוח תקינים בהתאם להמלצות היצרן. את ההמלצות ניתן למצוא על מדבקות הנמצאות מאחורי דלתות הרכב  הקדמיות, או בעמוד הרלוונטי של ספר הרכב. מי שאינו מוצא את ספר הרכב ואת המדבקה יכול גם להיכנס לאתרי האינטרנט של יצרני הרכבים ולעקוב אחר המפרט הטכני לפי הדגם ושנת הייצור.

את לחץ האוויר בצמיגים רצוי לבדוק באמצעות מד לחץ אישי, שאותו ניתן לרכוש בחנויות "עשה זאת בעצמך" במחיר של כמה עשרות שקלים בלבד. עדיף שלא לסמוך על משאבות הניפוח בתחנות הדלק מפני שהן לרוב לא מכוילות ולכן אינן אמינות. בנוסף, את הצמיגים יש לבדוק בתחילת הנסיעה וכשהם קרים. האפשרות הטובה ביותר היא לעשות זאת בבוקר ולאחר כמה שעות שבמהלכן הרכב התקרר.

הצמיג בכל זאת נשחק? הגיע הזמן להחליף אותו 

את החלפת הצמיגים יש לבצע בצמדים, וכאשר זוג צמיגים תמיד מותקן על אותו סרן. בנוסף, לכל צמיג יש קילומטראז' אחר שאליו התחייב היצרן. הדרך היחידה להבטיח את תקינות הצמיגים לאורך זמן ולמנוע שחיקה מסוכנת היא להחליף אותם לאחר 3-4 שנים על הכביש. 

במקרה של החלפה או תיקון של צמיג בודד, מאזנים גם את הצמיג השני על אותו ציר, בעוד שלאחר פאנצ'ר בצמיג טיובלס ללא פנימית עדיף להחליף את הצמיג ולא לתקן אותו. ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי הסוגיה הזו ולקבל כמה חוות דעת לפני שמגיעים להחלטה סופית. בכל מקרה, אין ספק שהבטיחות צריכה תמיד לעמוד בראש סדר העדיפויות, ואין מקום לפשרות בנוגע לתקינות הצמיג אחרי התיקון או ההחלפה. 

לסיכום, מסוכן מאוד לנסוע עם צמיגים שחוקים, מכיוון שהם משפיעים במידה רבה על בטיחות הרכב. חריצים שחוקים מונעים מהצמיג לבצע את פעולתו בניקוז המים, הם פוגעים ביכולת הבלימה וההאצה ואף גורמים נזקים בלתי הפיכים גם למערכות מכניות נוספות. 

 


כתבות נוספות

המדריך שישמור על צמיגי הרכב שלכם תקינים
המדריך שישמור על צמיגי הרכב שלכם תקינים
הגיע הזמן להחליף צמיגים ואתם לא יודעים איך ואל מי לפנות? מזל שהגעתם הנה 
לכתבה המלאה
צמיגים וצידה לדרך
צמיגים וצידה לדרך
 איך יודעים אילו צמיגים לקנות? איך בוחרים צמיג?
לכתבה המלאה
קודי מהירות
קודי מהירות
 דאגנו לכם לטבלת קודי מהירות, שתעשה לכם סדר בצמיגים. 
לכתבה המלאה
איך לקרוא את מידות הצמיג
איך לקרוא את מידות הצמיג
 לא יודעים את מידת הצמיג? 
לכתבה המלאה