נתקעת עם פנצ'ר? לא עברת טסט? הצמיג תקול? הגעת למקום הנכון. כבר לא צריך להיות מומחה רכב כדי לטפל בצמיג תקור. לרשותך מנוע השוואת מחירי צמיגים המסייע להחליף צמיגים ברכב בקלות, במהירות ובמחיר המשתלם ביותר. באתר ניתן למצוא הנחות עד כ- 60% הנחה ממחיר המחירון. ניתן לבצע חיפוש על פי סוג הרכב ללא צורך בדגם הצמיג, לאתר את הפנצ'ריה הקרובה ביותר ואת המחיר הזול ביותר. לאחר מציאת הצמיג אותו תרצה לרכוש ניתן להזמינו טלפונית ללא התחייבות, להגיע אל הפנצ'ריה המוצעת ולהרכיבו. התשלום יבוצע בבית העסק, אך ורק בתום הרכבת הצמיג החדש. לא הרכבת? לא שילמת.

כך תאריכו את חיי הצמיגים

כך תאריכו את חיי הצמיגים
מאת:
מערכת Tires4 - U
תאריך: 2016-09-19 10:36:15

 אורך חיי הצמיגים מושפע ישירות מהאחזקה השוטפת שלהם. בעזרת כמה עצות בסיסיות תוכלו למנוע שחיקה ובלאי, ועל הדרך גם ליהנות מתחושה יציבה יותר כאשר אתם אוחזים בהגה. המדריך המלא – לפניכם. 

 הצמיגים הם הפריט היחיד שאחראי על הקשר של הרכב שלכם עם הכביש. יש להם משמעות אדירה מבחינה בטיחותית, והם משפיעים על צריכת הדלק, תחושת היציבות, מהירות הנסיעה והבלאי המכני של הרכב. למרות זאת, מעטים הנהגים שמבינים את החשיבות של אחזקה שוטפת של הצמיגים ואת הקשר בינה לבין הארכת חייהם.

לפניכם כמה טיפים פשוטים ובסיסיים לטיפול ומעקב אחר צמיגי הרכב שלכם, שיעזרו לכם להפיק מהם את המקסימום:

1. החליפו את מיקום הצמיגים בין הגלגלים – החלפה שגרתית של מיקומי הצמיגים תאריך את חייהם ותשפר את ביצועי הרכב. הסיבה לכך היא שכל מיקום גורם לשחיקה בקצב שונה והחלפה בין מיקומי הצמיגים תמנע נזקים בלתי הפיכים. יצרני צמיגים ממליצים על החלפתם בין הגלגלים אחת ל-10,000-12,000 ק"מ, או כל 6 חודשים (המוקדם מביניהם).

2. בצעו כיוון פרונט וכיוון גלגלים – ביקור במוסך אחת לשנה או כל 25,000 ק"מ לצורך כיוון פרונט וכיוון גלגלים יאריך בחודשים רבים את חיי הצמיגים שלכם. כיוון גלגלים מבטיח שהצמיגים יהיו מקבילים וחופפים אחד לשני, בעוד שכיוון פרונט משנה את זווית המתלה; זוהי הזווית המדויקת שבה הצמיג פוגש את הכביש, כשהכיוון שלה חיוני, כי הוא מאפשר תמיכה טובה לעוצמת הרכב ומצמצם תופעות של תת-היגוי.

3. בדקו את הצמיגים מבחינה חיצונית – מבט חטוף של כ-15 שניות על הצמיגים שלכם יחסוך לכם עוגמת נפש רבה. מטרת הבדיקה היא לבדוק את עומק החריצים, את מידת היובש ואת לחצי הניפוח שלהם. שימו לב לחתכים בדופן ולמפרצת שבולטת מחוץ להיקף ההומוגני של הצמיג. בנוסף, נסו לאתר אבנים חדות בין החריצים והוציאו אותן כדי למנוע תקר.

4. אחסנו היטב את הצמיג החלופי – אל תזניחו את הצמיג החלופי שנמצא בתא האחסון. בדקו האם יש עליו שמש ישירה, ודאו שהוא לא סדוק והתייעצו עם אנשי מקצוע בכל מקרה של התלבטות. ודאו שהצמיג נקי ושאין עליו שמן, דלק או כל חומר אחר שיגרום להחלקות. במידה ואתם מאחסנים צמיגים חלופיים בחצר או במחסן, כסו אותם במשטח עמיד במים וללא חורים. זכרו, זהו הפריט שיכול להציל אתכם במקרה של פאנצ'ר בלתי צפוי באמצע הכביש המהיר – כדאי לדאוג לו בהתאם. 

5. אל תערבבו בין סוגים שונים של צמיגים – טעות נפוצה בקרב בעלי רכבים היא להחליף בכל פעם צמיג אחד בלבד, ובכך לנסות ולחסוך בהוצאות. בפועל, התוצאה עלולה להיות בלאי מואץ של הצמיגים ואף פגיעה משמעותית ברמה הבטיחות של הנהיגה. אל תערבבו בין סוגים שונים של צמיגים וודאו שהם כולם מאותו יצרן. צמיגים בעלי מפרט טכני זהה יישחקו לאט יותר ובטווח הארוך יוכיחו את עצמם כהשקעה משתלמת.

6. סעו לאט – נסיעה במהירות גבוהה מקצרת את חיי הצמיג. צמיג ממוצע יכול להחזיק מעמד הכי הרבה זמן במהירות נסיעה של 80 קמ"ש, כאשר במהירות של 110 קמ"ש הבלאי מואץ כמעט ב-25%. אפילו נסיעה במהירות של 100 קמ"ש בלבד תקצר את חיי הצמיג ב-15% ותגרום לשחיקה. במילים אחרות, נסיעה לאט תהיה לא רק בטוחה יותר אלא גם כלכלית יותר. 

7. החליפו צמיגים בזמן – נסיעה עם צמיג שחוק תפגע בשאר הצמיגים, תפר את האיזון בין הגלגלים ותגרום לירידת ערך של הרכב. החליפו את הצמיגים בזמן וזכרו שהתעלמות מהבעיה רק תחמיר אותה. לפני ההחלפה, קבלו המלצות על אנשי מקצוע אמינים והצעת מחיר מסודרת לביצועה. 

בונוס: כך תמצאו את לחצי הניפוח הנכונים לצמיגים שלכם

הדרך הפשוטה ביותר להאריך את חיי הצמיגים היא לדאוג ללחצי ניפוח נכונים. ראשית, יש לבדוק את הצמיגים כשהם קרים, ולכן עדיף לעשות זאת בשעות הבוקר. היצרן, לדוגמה, מתייחס בדרך כלל ללחצי ניפוח שנמדדו בטמפרטורה של 15 מעלות צלזיוס ובצמיג שלא עבר מאמץ. אתם אמנם לא יכולים לייצר תנאים סטריליים מן הסוג הזה, אבל בדיקת לחצי ניפוח אחרי כמה שעות מנוחה לרכב בהחלט תקרב אתכם לשם. 

90% מהבעיות הקשורות בצמיגים נובעות מאי-שמירה על לחצי ניפוח נכונים. את לחצי הניפוח האלה תוכלו למצוא על גבי המדבקה שמוצמדת לדלתות הרכב הקדמיות. במידה ואין שם מדבקות, פתחו את ספר הרכב, או השתמשו במידע המופיע באתר האינטרנט של יצרן הרכב. ודאו שאתם קובעים את לחצי הניפוח לפי הדגם הספציפי של הרכב ובהתחשב בשנתון הייצור. 

זכרו לנפח את הצמיגים בהתאם לעומס שקיים על המכונית. נסיעה בלחץ אוויר גבוה מדי תגרום לתופעות שליליות רבות, כמו שחיקת-יתר במרכז סוליית הצמיג, ירידה בביצועי הצמיג בתנאי שטח, סכנה לפיצוץ הצמיג, פגיעה בכושר הבלימה והיגוי משייט. לעומת זאת, לחץ אוויר נמוך מדי יגרום לנסיעה כבדה ולא מדויקת, ירידה בניקוז המים, היגוי קשה ופגיעה בכושר הבלימה. לחץ אוויר נמוך גם מזוהה עם הגדלת הסיכוי לתקר ועלייה בתצרוכת הדלק. 

לחץ הניפוח המומלץ לעומס גבוה לוקח בחשבון גם נסיעה במהירות מרבית. את הבדיקה של לחצי הניפוח בצמיג תצטרכו לבצע לפחות אחת לשבועיים, אך הסוד האמיתי הוא לא לסמוך על תחנות הדלק. רצוי לרכוש באופן חד פעמי מד לחץ ייעודי ולהשתמש רק בו. כך תוכלו לוודא אחידות במעקב אחר לחצי הניפוח ולמנוע פערים בין מקומות ושיטות מדידה. 

 


כתבות נוספות

המדריך שישמור על צמיגי הרכב שלכם תקינים
המדריך שישמור על צמיגי הרכב שלכם תקינים
הגיע הזמן להחליף צמיגים ואתם לא יודעים איך ואל מי לפנות? מזל שהגעתם הנה 
לכתבה המלאה
צמיגים וצידה לדרך
צמיגים וצידה לדרך
 איך יודעים אילו צמיגים לקנות? איך בוחרים צמיג?
לכתבה המלאה
קודי מהירות
קודי מהירות
 דאגנו לכם לטבלת קודי מהירות, שתעשה לכם סדר בצמיגים. 
לכתבה המלאה
איך לקרוא את מידות הצמיג
איך לקרוא את מידות הצמיג
 לא יודעים את מידת הצמיג? 
לכתבה המלאה