נתקעת עם פנצ'ר? לא עברת טסט? הצמיג תקול? הגעת למקום הנכון. כבר לא צריך להיות מומחה רכב כדי לטפל בצמיג תקור. לרשותך מנוע השוואת מחירי צמיגים המסייע להחליף צמיגים ברכב בקלות, במהירות ובמחיר המשתלם ביותר. באתר ניתן למצוא הנחות עד כ- 60% הנחה ממחיר המחירון. ניתן לבצע חיפוש על פי סוג הרכב ללא צורך בדגם הצמיג, לאתר את הפנצ'ריה הקרובה ביותר ואת המחיר הזול ביותר. לאחר מציאת הצמיג אותו תרצה לרכוש ניתן להזמינו טלפונית ללא התחייבות, להגיע אל הפנצ'ריה המוצעת ולהרכיבו. התשלום יבוצע בבית העסק, אך ורק בתום הרכבת הצמיג החדש. לא הרכבת? לא שילמת.

5 יתרונות של ניפוח צמיגים בחנקן

5 יתרונות של ניפוח צמיגים בחנקן
מאת:
מערכת Tires4 - U
תאריך: 2016-09-19 09:43:55

 בעבר מילוי הצמיגים בחנקן היה נהוג ושמור לגלגלי מטוסים, טרקטורים ומכוניות מרוץ בלבד מטעמי בטיחות, אבל היום המצב שונה. 

 כיום הציוד החדיש מאפשר ייצור מקומי של חנקן מאוויר דחוס, ובכך הופך את הטכנולוגיה לזמינה גם עבור בעלי רכבים. החנקן עוזר לשמור על לחץ הצמיג לאורך זמן, מצמצם צריכת דלק, מונע התיישנות, שומר על איכות הסביבה ונחשב בטיחותי במיוחד. יחד עם זאת, יש כאן שיקול של מחיר - והבחירה בחנקן לניפוח צמיגי הרכב הפרטי תלויה בסופו של דבר רק במאפייני הנהיגה שלכם. 

מילוי צמיגי רכבים בחנקן הוא אופציה חדשה יחסית, שנובעת משיפורים טכנולוגיים מרחיקי לכת של השנים האחרונות. מזה שנים רבות חנקן משמש לצרכים תעשייתיים והוא נפוץ בעיקר במילוי צמיגי מטוסים ומכוניות מרוץ. הקושי העיקרי בהפצת הטכנולוגיה נבע מעצם העובדה, שלא היה ניתן להפיק אותו בצורה מקומית- מגבלה שאילצה את הנהגים שרוצים להשתמש בחנקן לרכוש צוברי חנקן יקרים. 

כיום, יש מכשירים שמאפשרים ייצור מקומי של החנקן מאוויר דחוס. הציוד החדש הופך את הטכנולוגיה לזמינה וזולה ובכך מסייע לפופולאריות של החנקן. עם זאת, היתרונות של החנקן לא בהכרח קשורים לתכונות שלו עצמו, אלא דווקא לבעיות שנגרמות על ידי חמצן ואדי מים המצויים באוויר. 

הנה 5 יתרונות של חנקן בהשוואה לניפוח צמיגים באוויר רגיל:

1. שמירת לחץ צמיג לאורך זמן

נקבוביות שקיימות על גבי הצמיגים גורמות לבריחת כל סוג של חומר מילוי, לרבות אוויר, או חנקן. דליפה הדרגתית ולאורך תקופת זמן ארוכה תגרום להפחתה בלחץ האוויר ותפגע ביציבות של הצמיג ובמידת הבטיחות שלו. יחד עם זאת, לחנקן יש מולקולות גדולות מלאוויר, ולכן הוא עובר דרך הצמיג לאט יותר. המשמעות היא שבאמצעות ניפוח צמיגים בחנקן ניתן לשמור על לחץ הצמיגים לאורך זמן רב. 

חשוב לציין, שהיתרון של החנקן בשימור לחץ ניפוח הצמיגים לא מבטל את הצורך בבדיקות לחץ אוויר קבועות. את הבדיקות יש לבצע אחת לשבועיים לפחות, כשהצמיגים קרים ובעזרת ציוד מדידה אישי. בדיקה תקופתית של לחץ האוויר בצמיגים תאפשר לכם לזהות תקר בצמיג ולמנוע נזקים בלתי הפיכים.

2. צריכת דלק נמוכה

אחת ההשפעות החיוביות של שמירת לחץ ניפוח הצמיג לאורך זמן היא צריכת דלק נמוכה יותר. לפי הערכות בענף הרכב, על כל ירידה של 1 PSI (יחידת מידה של לחץ אוויר בצמיגים) בכל ארבעת הצמיגים, ישנה ירידה של 0.3% בצריכת הדלק. הסיבה לכך היא שהירידה בלחץ ניפוח הצמיג מגדילה את התנגדות הגלגול, מה שגורם לירידה נוספת ביחס בין צריכת הדלק והקילומטראז'.

שימוש בחנקן לניפוח צמיגים אמור לשנות את התנגדות הגלגל ולהשפיע לטובה על צריכת הדלק, ויחד עם זאת, גם כאן יש לבדוק את לחץ הצמיגים לעיתים קרובות ולשמור על רמה תקינה לפי הוראות היצרן, על מנת למזער את התנגדות הגלגול ולחסוך בהוצאות מיותרות. 

3. התיישנות, קורוזיה ועמידות

לחנקן יש יתרון משמעותי בכל הנוגע להתיישנות הצמיג. החמצן שבאוויר, לדוגמה, עלול לגרום לאגירה של לחות בתוך הצמיגים ולחמצן את המעטפת הפנימית. החנקן, לעומת זאת,  הוא גז יבש שאינו תומך בלחות, ולכן השימוש בחנקן מונע התיישנות מוקדמת של הצמיג ועוזר לשמור עליו לאורך זמן. בנוסף, החנקן אינו מכיל לחות, מלחים ומזהמים שעלולים להיכנס לצמיג ולהצטבר בתוכו. 

יתר על כן, חשוב לציין, כי היתרון של החנקן בטווח הארוך לא תמיד מקבל ביטוי מעשי בנהיגה סטנדרטית, מכיוון שסוליית הצמיג מגיעה לעומק השימוש המינימאלי שלה לפני שהגלגל עצמו מחליד. במילים אחרות, זהו יתרון שמועיל בעיקר למי שהרכב שלו נמצא באחסון והשימוש בו נעשה לעיתים רחוקות בלבד.

4. שמירה על איכות הסביבה ועל הבטיחות

היתרונות הגלומים בניפוח צמיגים בחנקן קורצים במיוחד למי שחשוב לו לשמור על איכות הסביבה. מילוי צמיגים בחנקן מפחית פליטת 2CO ומונע הפרה של האיזון האקולוגי.

לא רק שהשימוש בחנקן אינו מלווה בחששות סביבתיים, הוא אף מומלץ בנסיעות באזורים שבהם ישנם חומרים נפיצים או דליקים, כבלי מתח גבוה, או בכל מצב שעלול לגרום להתחממות יתר של הצמיגים עקב נסיעה מהירה או העברת חום מוגברת מהבלמים והמנוע. החנקן אף אינו תומך בעירה, וכך הוא מונע מלכתחילה את התחממות הצמיג או התלקחותו. 

5. רכבי מרוץ

היתרון הגדול ביותר של ניפוח צמיגים בחנקן בא לידי ביטוי ברכבי מרוץ. מרוצים חושפים את הצמיגים לתנאי טמפרטורה קיצוניים, שאיתם ניתן להתמודד רק באמצעות גז שאינו מתלקח. השימוש בחנקן מאפשר שליטה אופטימאלית על לחץ הצמיגים גם כאשר הטמפרטורה שלהם עולה. מעבר לכך, אוויר דחוס שמכיל בתוכו לחות עלול לגרום לטמפרטורת הצמיג לעלות במהירות רבה אפילו יותר והחנקן מונע זאת. 

סיבה נוספת לשימוש בחנקן ברכבי מרוץ היא הצורך בקירור הצמיגים. אחיזת הצמיגים בכביש תלויה מאוד בטמפרטורה שלהם, ובזכות החנקן היבש השפעת הלחות אינה קיימת והעלייה היא ליניארית וצפויה. 

כפי שניתן לראות, מילוי צמיגים בחנקן מביא עמו כמה יתרונות משמעותיים, ביניהם הארכת חיי הצמיג, שמירה על לחץ הניפוח לאורך זמן והפחתה בצריכת הדלק. פנצ'ריות רבות מספקות כיום את שירות המילוי בחנקן, כך שכל נהג יכול ליהנות בקלות מיתרונותיו של הפיתוח הטכנולוגי החדשני. 

 
 


כתבות נוספות

המדריך שישמור על צמיגי הרכב שלכם תקינים
המדריך שישמור על צמיגי הרכב שלכם תקינים
הגיע הזמן להחליף צמיגים ואתם לא יודעים איך ואל מי לפנות? מזל שהגעתם הנה 
לכתבה המלאה
צמיגים וצידה לדרך
צמיגים וצידה לדרך
 איך יודעים אילו צמיגים לקנות? איך בוחרים צמיג?
לכתבה המלאה
קודי מהירות
קודי מהירות
 דאגנו לכם לטבלת קודי מהירות, שתעשה לכם סדר בצמיגים. 
לכתבה המלאה
איך לקרוא את מידות הצמיג
איך לקרוא את מידות הצמיג
 לא יודעים את מידת הצמיג? 
לכתבה המלאה